Ekologiczne ogrzewanie domu a fotowoltaika

Fotowoltaika zyskała w ostatnim czasie olbrzymią popularność, stając się jednym z praktyczniejszych systemów, z których chętnie korzystają osoby prywatne, do poprawy komfortu w domowych wnętrzach. Szczególnie chętnie stosuje się energię, uzyskiwaną z promieni słonecznych, do zasilania nowoczesnych systemów grzewczych. Co wyróżnia takie rozwiązania? Czy takie ogrzewanie domu można uznać za opcję przyjazną naturze? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Panele fotowoltaiczne do domu – jak to działa?

Dzięki rozmaitym akcjom promocyjnym i dofinansowaniom, fotowoltaika trafia do coraz większej liczby odbiorców. Instalacja składa się z ogniw, montowanych na specjalnych modułach, a te umieszcza się na dachu domu albo w innym mocno nasłonecznionym miejscu.

Moduły magazynują energię słoneczną w ciągu dnia i przetwarzają ją na energię elektryczną, przydatną do zasilania rozmaitych domowych urządzeń. Rozwiązanie pozwala na akumulowanie energii w okresie letnim i przekazywanie wytworzonego przez panele prądu do sieci, by następnie w zimie móc go odebrać, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Ogrzewanie do domu a fotowoltaika

Połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem wydaje się rozwiązaniem idealnym. Pozwala bowiem zasilić domowe urządzenia grzewcze energią produkowaną z promieni słonecznych. W praktyce oznacza to znaczne obniżenie kosztów grzewczych, a niekiedy nawet ogrzewanie domu darmową energią, wytworzoną w całości przez prywatną instalację fotowoltaiczną.

Elektryczne systemy grzewcze

Podstawowym pomysłem na połączenie fotowoltaiki z systemem grzewczym, jest oczywiście zmiana instalacji na system w całości elektryczny. W takim układzie wszystkie grzejniki w domu muszą mieć zasilane elektrycznie. Warto stawiać na produkty energooszczędne, jak choćby te dostępne na stronie Econovli. Mogą to być klasyczne grzejniki ścienne lub wolnostojące, a także elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Jeśli tylko połączy się system grzewczy z odpowiednio dużą instalacją fotowoltaiczną, da się w całości pokryć koszty ogrzewania domu. Niestety, najczęściej fotowoltaika zapewnia tylko część potrzebnej energii. Reszta pochodzi od zewnętrznego dostawcy. W dalszym ciągu udaje się jednak znacznie obniżyć koszty, związane z ogrzewaniem.

Fotowoltaika i pompa ciepła

Alternatywną opcją dla elektrycznych grzejników jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. W tym systemie energia elektryczna nie służy do ogrzewania. Jest natomiast potrzebna do zasilenia pompy ciepła, która odzyskuje ciepło z otoczenia (wody, gruntu etc.).

Pozwala to w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na prąd oraz skutecznie ogrzać cały dom.

Przyjazne środowisku ogrzewanie do domu

Fotowoltaika sprawia, że domowe instalacje potrzebują znacznie mniej energii elektrycznej, pobieranej od zewnętrznych dostawców. W ten sposób obniża się zużycie prądu i związane z tym koszty. Oprócz tego ogrzewanie elektryczne oraz system z pompą ciepła minimalizują negatywny wpływ ogrzewania na środowisko. Nie dochodzi bowiem do emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Okazuje się zatem, że ogrzewanie połączone z fotowoltaiką to inwestycja, która nie tylko jest przyjazna dla portfela domowników, ale też dla samej natury.

ekologiczne meble na taras

Ekologiczne meble na taras – co wybrać?

rodzaje rowerów

Rodzaje rowerów – jaki rower wybrać?