Fotowoltaika – tanie źródło prądu dla domu

Fotowoltaika – tanie zrodlo pradu dla domu

Ceny prądu stale rosną, a w związku ze zmianą naszego stylu życia zapotrzebowanie na energię elektryczną jest coraz większe. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co możesz zrobić, aby obniżyć swoje rachunki w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego, rozwiązaniem dla Ciebie jest fotowoltaika. Dowiedz się, jak dokładniej działają panele słoneczne i z czego wynikają oszczędności.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje promieniowanie słoneczne do produkcji prądu o parametrach takich samych jak dostarczany z sieci. W jej skład wchodzą panele, które najczęściej są montowane na dachu budynku, oraz połączony z nimi inwerter – jego zadaniem jest przetwarzanie pobranego promieniowania na energię elektryczną.

Prąd, który wyprodukuje system fotowoltaiczny, jest darmowy i można go wykorzystać do zasilania wszelkich instalacji elektrycznych w budynku i na terenie nieruchomości – podobnie jak ten odbierany z zakładu energetycznego.

Praca instalacji jest:

  • bezobsługowa – użytkownik nie musi „doglądać” inwertera ani wykonywać innych czynności konserwacyjnych, a jednocześnie nie odczuwa żadnej różnicy w sposobie użytkowania urządzeń zasilanych przez prąd,
  • bezpieczna – odpowiednio wykonane prace montażowe i dobrej klasy komponenty zapewniają bezpieczną pracę paneli i pozostałych elementów. Warto podkreślić, że instalacja jest uziemiona.
  • Inwestycja w fotowoltaikę – kiedy zwrot kosztów?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się ze znaczącym wydatkiem na początek – wynika on z kosztów zakupu, montażu i uruchomienia systemu. Dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak bardzo opłacalne jest to rozwiązanie. Różnicę widać już na pierwszych rachunkach – obniżają się nawet o ok. 80-90%. Wynika to z dwóch przyczyn:

  • po pierwsze, panele fotowoltaiczne wraz z całą instalacją zaspokajają zdecydowaną większość zapotrzebowania Twojego domu na prąd. Z sieci energetycznej pobierasz tylko jego niewielkie ilości – głównie jest to zwrot nadwyżki, którą Twoja instalacja wprowadziła do sieci;
  • po drugie, jeśli Twoja instalacja wyprodukuje nadwyżki energii (a to bardzo prawdopodobne przy dobrze zwymiarowanej instalacji w okresie letnim), możesz je magazynować w sieci i odzyskać od 70 do 80% zwrotu. Zasada net-meteringu działa dla wszystkich mikroinstalacji (do 50 kWp) – zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm oraz gospodarstw rolnych.

Poza tym wydatek na montaż paneli można obniżyć, sięgając po dotację lub dofinansowanie w innej formie. Obecnie są dostępne m.in. wsparcie z rządowego programu „Mój Prąd”, a także ulga na termomodernizację. Połączenie drastycznego ograniczenia poboru energii z sieci z wysokim dofinansowaniem sprawia, że koszty instalacji paneli zwracają się nawet w ciągu pięciu lat. Tymczasem system będzie działać przez ponad 25 lat, a Twoje zyski będą rosnąć z roku na rok.

Ustawa o OZE – jak wygląda rozliczenie energii?

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odnawialnych źródłach energii, wszystkie mikroinstalacje fotowoltaiczne – niezależnie od tego, czy miejscem ich użytkowania jest dom, gospodarstwo rolne, czy siedziba firmy – podlegają rozliczeniom na zasadach net-meteringu. To unikalne rozwiązanie, które nie jest stosowane w przypadku podobnych technologii, których podstawą działania są odnawialne źródła energii.

Jak tłumaczy ekspert Erato Energy, zgodnie z tą zasadą, jeśli prosument (czyli klient zakładu energetycznego korzystający z instalacji PV) wytworzy zbyt dużo energii w stosunku do bieżącego zapotrzebowania, sieć ma obowiązek jej zmagazynowania. Kiedy zaś klientowi będzie potrzeba więcej energii niż dostarczyła przydomowa elektrownia słoneczna, za każdą uprzednio wysłaną 1 kWh może odebrać bezpłatnie:

  • 0,7 kWh przy instalacji o mocy między 10 a 50 kWp,
  • 0,8 kWh przy instalacji do 10 kWp.

Rozliczenie jest wyraźnie widoczne na rachunku z zakładu energetycznego, a prosument ma możliwość wykorzystania odprowadzonych do sieci nadwyżek w ciągu roku rozliczeniowego – np. zimą, do wygenerowania ciepła przez ogrzewanie elektryczne.

Reasumując, instalacja PV to nowoczesne, ekologiczne i niedrogie źródło energii, które pozwala zwiększyć niezależność od podwyżek cen za elektryczność i płacić mniej. Chcesz wiedzieć, jakiej mocy panele są Ci potrzebne i jakie warunki musisz spełnić, aby było możliwe uruchomienie tego systemu? Poproś o wycenę i projekt instalacji specjalistów i podejmij decyzję w oparciu o twarde dane.

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa?

Czym mozna zabezpieczyc instalacje fotowoltaiczna

Czym można zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?