Gdzie wyrzucić płyty CD?

Gdzie wyrzucic plyty CD

Segregacja odpadów stopniowo staje się codziennością i coraz więcej osób bez zastanowienia umieszcza w odpowiednich pojemnikach kartony po mleku, szklane słoiki, metalowe puszki, ręczniki papierowe czy torebki po herbacie. Warto pamiętać, że kiedy śmieci wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, tracimy możliwość poddania ich recyklingowi. Dlatego tak ważne jest pilnowanie podziału na szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier oraz odpady bio.

Co jednak zrobić w przypadku odpadów budzących szczególne wątpliwości podczas segregacji? Należą do nich płyty CD, kasety, zużyte baterie oraz sprzęt elektroniczny. Pierwszych z nich można znaleźć w domu szczególnie wiele, bo przez lata w ten sposób archiwizowano komputerowe pliki. Warto wiedzieć, jak postępować z nośnikami danych, by nie szkodzić środowisku.

Z czego zrobione są płyty CD i DVD?

W pierwszej chwili płyty CD i DVD wydają się pasować do odpadów z serii „metale i tworzywa sztuczne”. Na pewno nie kwalifikują się do pojemników na papier i szkło, a odpady zmieszane to zawsze ostateczność, jednak nie możemy ich wrzucić też do tworzyw sztucznych. Przygotowując się do segregacji odpadów szczególnie kłopotliwych, warto wcześniej dowiedzieć się, z czego dokładnie zostały zrobione i czy nie wymagają specjalnego postępowania.

Na każdą płytę składają się cztery warstwy: pierwsza – nośna została wykonana z poliwęglanu, odbijająca jest aluminiowa, kolejna to barwniki, a czwarta to warstwa ochronna lakieru. Każdy użytkownik komputera rozpoznaje charakterystyczny okrągły krążek o średnicy 12 centymetrów i grubości 1,2 milimetra. Każdemu zdarzyło się również zarysować płytę CD lub DVD, co powoduje problemy z jej odczytem. Nawet niewielkie uszkodzenie może sprawić, że nośnik nie będzie nadawał się do użytku i będziemy chcieli go wyrzucić. Warto zadbać, by płyta nie trafiła do odpadów zmieszanych. Zużyte i prawidłowo przyporządkowane podczas selektywnej zbiórki odpadów komunalnych posłużą na przykład jako dodatek do biopaliw.

Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD?

W większości domów na stałe zagościły pojemniki – wyrzucamy do pojemnika poszczególne kategorie odpadów. Jednak w przypadku takich przedmiotów jak baterie, świetlówki oraz żarówki czy płyty CD i DVD, należy szukać specjalnych miejsc, gdzie możemy je oddać.

  • Posiadacze zniszczonych, niemożliwych do odczytu płyt mogą udać się do punktu selektywnej zbiórki odpadów, gdzie przyjmowane są mniej typowe śmieci. PSZOK organizowane są najczęściej przez poszczególne gminy i na ich stronach internetowych powinny znaleźć się wszelkie potrzebne informacje. Podobną działalność prowadzą często także hipermarkety i sklepy z elektroniką, dzięki czemu punkty są łatwo dostępne. Można w nich zostawić płyty CD i DVD zupełnie bezpłatnie.
  • Na niepotrzebnych nośnikach mogą znajdować się prywatne dane, dlatego wiele osób obawia się je wyrzucić do pojemnika. W takich przypadkach rozwiązaniem może okazać się oferta firm zajmujących się profesjonalnym niszczeniem danych. Mamy wówczas pewność, że stare płyty nie wpadną w niepowołane ręce.
  • Jeśli chcemy, by nasze płyty CD i DVD zyskały nowe życie, warto poszukać osób zajmujących się rękodziełem. Okrągłe tarcze mogą okazać się przydatne i staną się podstawą oryginalnej ozdoby.

Zamiast wyrzucać płyty do pojemnika na odpady, daj im drugie życie!

Jeśli chcemy, by do środowiska trafiało mniej śmieci, możemy korzystać nie tylko z recyklingu, ale także upcyklingu. Zamiast wyrzucić płyty CD i DVD warto znaleźć im inne zastosowanie! Wykonane w ten sposób przedmioty z pewnością spotkają się z zainteresowaniem – wystarczy skorzystać z kilku pomysłów DIY.

  1. Lustrzana mozaika – pocięte na małe kawałki płyty stworzą oryginalną mozaikę, wystarczy użyć nożyczek i mocnego kleju. W ten sposób można odmienić wygląd prostej ramki na zdjęcie, doniczki lub szkatułki na biżuterię.
  2. Wiszący organizer – płyty powleczone warstwą materiału to baza, by stworzyć organizer na drobiazgi, idealny na przykład do pokoju dziecięcego. Z drugiego kawałka tkaniny należy wykonać kieszeń i połączyć kilka tak przygotowanych elementów, by stworzyć estetyczny i praktyczny przedmiot.
  3. Podkładki na stół – rozmiar płyty CD pozwala stworzyć idealną podstawkę pod kubek. Można wykonać ją na kilka sposobów, by jak najlepiej pasowała do wnętrza. Zwolennicy naturalnych materiałów chętnie wybiorą naklejany po okręgu na powierzchnię płyty jutowy sznurek. Jeszcze łatwiejsze będzie wykorzystanie filcu lub materiału, który należy jedynie odpowiednio przyciąć i starannie przykleić.

Nośniki danych a ekologia, czyli postaw na dane elektroniczne

Popularność płyt CD i DVD jest mniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale wciąż wykorzystywane są w firmach i przez prywatnych użytkowników. Decydując się na tego rodzaju nośniki, zawsze należy zadbać, by nie trafiły później do odpadów zmieszanych. Również opakowania po płytach powinny znaleźć się w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne, co pozwoli na ich recykling.

Coraz więcej osób świadomie chce ograniczyć ilość produkowanych śmieci – w przypadku archiwizacji danych elektronicznych jest to możliwe dzięki narzędziom do ich wirtualnego przechowywania. Dzięki temu nie musimy już martwić się, gdzie wyrzucać lub oddać klasyczne nośniki, gdy staną się nieprzydatne. Umieszczenie danych w chmurze oznacza również, że łatwiej możemy z nich skorzystać, choć dla niektórych taki sposób przechowywania plików wydaje się mniej pewny i trwały.

OZE-i-oswietlenie-ogrodowe-czyli-lampy-solarne

OZE i oświetlenie ogrodowe, czyli lampy solarne

Jak wykorzystac obierki z ziemniakow - poradnik

Jak wykorzystać obierki z ziemniaków? – poradnik