Ile kosztuje elektrownia wiatrowa?

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa

Rachunki za prąd z roku na rok są coraz droższe. Nic więc dziwnego, że człowiek szuka ciekawych rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić fundusze. Elektrownia wiatrowa to idealna propozycja dla osób, które chcą się uniezależnić od kaprysów dostawcy energii. Pomimo, że jest to jeszcze dość rzadko stosowana możliwość, to zyskuje coraz większą popularność. Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa? Jakie zalety i wady tego rozwiązania możemy wyróżnić? Ile kosztuje elektrownia wiatrowa i czy się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule!

Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

W tym przypadku czynnikiem prądotwórczym jest tak naprawdę energia słoneczna. Nagrzewanie powierzchni ziemi powoduje ruch mas powietrza. Kiedy dodamy do tego ruch obrotowy ziemi, możemy być świadkiem modelu powstawania wiatrów. Podstawą jest tzw. wirnik, który to może posiadać jedno, dwa, a nawet więcej śmigieł. Zadaniem turbiny wiatrowej jest pozyskiwanie energii elektrycznej, natomiast generator zamienia energie ruchu obrotowego na energię elektryczną. Działa to następująco: ruch powietrza obraca śmigłami wirnika, ten natomiast przekazuje przez przekładnię i specjalny wał energie kinetyczną do generatora. Można porównać go do prądnicy, która wytwarza prąd.

Wady i zalety elektrowni wiatrowych

Przede wszystkim wiatraki prądotwórcze umożliwiają uzyskiwanie darmowej energii. Wszystko w zgodzie ze środowiskiem, bowiem nie dochodzi do emisji dwutlenku węgla lub innych zanieczyszczeń do atmosfery. Jest to znacznie bardziej korzystne od energii, która wytwarzana jest z pomocą węgla. Należy także wspomnieć o niezależności energetycznej. Pomimo, że elektrownie wiatrowe w Polsce nie są stosunkowo popularne, to jednak w niektórych rejonach kraju jest to świetne rozwiązanie problemu, związanego z częstymi przerwami energii elektrycznej. Oczywiście osoba, która decyduje się na przydomową elektrownie wiatrową musi zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmuje. Jest to pewnego rodzaju inwestycja, która powinna się zwrócić, jednakże dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Stanie się to tym szybciej, im wyższe będą ceny prądu. Minusem tego rozwiązania jest również konieczność nabycia często drogich akumulatorów. Musimy je posiadać, aby móc przechowywać nasz prąd. Dodatkowo ich trwałość jest często znacznie krótsza niż turbiny, a koszty naprawy nie należą do najniższych. Warto wspomnieć o tym, że turbina wiatrowa pionowa startuje już przy niskiej prędkości wiatru, stabilnie pracuje, jest odporna na złe warunki atmosferyczne i nie generuje żadnego hałasu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa- czy to się opłaca?

Ciężko jednoznacznie ocenić czy przydomowa elektrownia wiatrowa jest opłacalna. Z pewnością wiąże się z pewnym ryzykiem, a nie jest to jeszcze rozwiązanie na tyle popularne, aby móc wysnuć odpowiednie wnioski. Pomimo, że koszt budowy jest dość wysoki, to warto wiedzieć o istnieniu wielu dofinansowań. Jest to poważna przesłanka do tego, aby podjąć się takiego rozwiązania. Załóżmy hipotetyczną sytuację, że kupujemy instalację w cenie, która wynosi około 40 000 zł. Jej wydajność w skali roku to około 8 tys kWh, co przy aktualnych cenach to około 5 000 zł. Na podstawie prostych obliczeń można założyć, że inwestycja zwróci się nam po 8 latach. Jednak w trakcie tych kilku lat może wydarzyć się wiele nieprzewidywalnych sytuacji, które będą wymagały od nas pokrycia dodatkowych kosztów. Wówczas czas zwrotu inwestycji może znacznie się wydłużyć.

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa?

Końcowa cena elektrowni wiatrowych w dużym stopniu zależy od ilości wytwarzanej energii. Przykładowo 100 W to koszt około 1000 zł. Za elektrownie 500 W zapłacimy około 4000 zł, natomiast 1000 W- 6000 zł. Jeśli chcielibyśmy wytworzyć od 2 do 5 kW, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia ponad 10 000 zł. 15 kW orientacyjnie kosztuje 65 000 zł, natomiast 40 kW- 200 000 zł. Co ciekawe, w przypadku ogrzewania 100 m2 domu niezbędna okaże się moc wynosząca od 15 kW do 40 kW. Są to jednak liczby, które w rzeczywistości mogą się znacznie różnić, bowiem określenie kosztu całej elektrowni jest skomplikowane.

Jaki wybrac falownik do paneli slonecznych

Jaki wybrać falownik do paneli słonecznych?

Fotowoltaika – tanie zrodlo pradu dla domu

Fotowoltaika – tanie źródło prądu dla domu