Jak oszczędzać wodę – skuteczne sposoby

Jak oszczedzac wode

O tym, że wodę należy oszczędzać, wiedzą już nawet małe dzieci. Jak wiadomo, jest to zadanie skierowane nie tylko do najmłodszych, lecz do ogółu społeczeństwa, gdyż zasoby wody pitnej nieustannie się kurczą. Jak to możliwe, że na błękitnej planecie” wkrótce może zabraknąć tego cennego surowca? Chociaż ponad 70% powierzchni Ziemi pokrywa woda, jedynie 4% stanowią wody słodkie. Z kolei większość z nich występuje w postaci lodowców, śniegu, czy wód gruntowych, co sprawia, że pozostają poza zasięgiem człowieka. Według statystyk, całej ludzkości do dyspozycji pozostaje tylko 0,4% z ogółu wszystkich wód. To wyjaśnia, dlaczego oszczędzanie tego surowca jest tak ważne, a wręcz niezbędne w zapobieganiu ewentualnej globalnej katastrofie, jaką mogłoby spowodować wyczerpanie zapasów wody pitnej. Na szczęście wodę może oszczędzać każdy i to na wiele sposobów!

Skuteczne metody oszczędzania wody

Do najłatwiejszych, najpopularniejszych, a przy tym niezwykle skutecznych sposobów na oszczędzanie wody należą:

  • wybieranie orzeźwiającego prysznica zamiast długich kąpieli w wannie
  • zakręcanie kranu podczas mycia zębów
  • uruchamianie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne
  • zbieranie i wykorzystywanie deszczówki
  • ponowne używanie wykorzystanej wody

Rola perlatorów w oszczędzaniu wody

Istnieją także inne rozwiązania, które możemy zastosować, aby znacząco zmniejszyć zużycie wody, a tym samym zapłacić niższe rachunki. Dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w perlator: jest to niewielki element montowany na zakończeniu baterii kranowej. Może być on zastosowany nie tylko w kranie, lecz również w prysznicu lub umywalce. Perlator do kranu wykonany jest z sitka o niewielkich oczkach. Element ten, w zależności od modelu, napowietrza wodę lub ogranicza jej przepływ, zwiększając ciśnienie w pojedynczych nitkach strumienia, co pomaga ograniczyć wypływ wody nawet do 60%. Instalację perlatora do wody szczególnie zaleca się w bateriach umywalkowych: to właśnie tam marnuje się statystycznie najwięcej wody. Oszczędzanie z perlatorem jest niezwykle proste: woda wypływająca z kranu posiada wiele pęcherzyków powietrza, co może dawać złudne wrażenia zwiększonego ciśnienia. Jednak z kranu wypływa mniej wody, co zauważyć można na przykład przy napełnianiu naczyń. Posiadanie perlatora to liczne korzyści-niższe zużycie wody kranowej, a także mniejsza ilość odprowadzanych ścieków. Stosowanie tego rozwiązania zapobiega również rozpryskiwaniu wody na boki, co niejednokrotnie stanowi uciążliwy problem. W przypadku perlatora igiełkowego, uzyskać można unikatowy kształt strumienia. Ponadto, element ten jest łatwy w czyszczeniu, przez co może służyć na długo.

Słuchawki prysznicowe pomagające oszczędzać wodę

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie oszczędzającej wodę słuchawki prysznicowej. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne słuchawki wyposażone w sygnalizację LED. Umieszczone na rączce od słuchawki podświetlenie za pomocą odpowiedniego koloru wskazuje, ile powinien trwać prysznic przy optymalnym zużyciu wody. Kolor zielony oznacza oszczędne zużycie wody, natomiast czerwony sugeruje zakończenie prysznica. Podobnie jak baterie kranowe, słuchawkę prysznicową można także wyposażyć w perlator. Perlator prysznicowy (napowietrzający wypływający strumień) może posiadać innowacyjną funkcję podświetlania wody, co stanowi dodatkową atrakcję, a także zachętę do oszczędzania. Niektóre z dostępnych na rynku słuchawek prysznicowych w inny sposób wykorzystują powietrze do oszczędzania: jest ono zasysane do wewnątrz na całej powierzchni tarczy prysznicowej. W rezultacie woda dociera do ciała w postaci pojedynczych kropli, a nie skondensowanego strumienia. Oprócz korzyści wynikających z oszczędzania, rozwiązanie to pozwala na zwiększenie przyjemności płynącej z kąpieli.

Oszczędność wody i rozsądne gospodarowanie jej zasobami stanowi wyzwanie dla ludzkości. Mimo tak wielu nowatorskich rozwiązań na świecie wciąż marnuje się zbyt dużo tego wartościowego surowca. Mieszkańcy obszarów, w których brakuje wody, muszą nieustannie mierzyć się z katastrofalnymi skutkami tego zjawiska, takimi jak głód, choroby czy nieurodzaj. Należy uświadomić sobie, że zasoby wody zdatnej dla człowieka kurczą się z roku na rok i za kilkadziesiąt lat, także na skutek postępujących zmian klimatycznych, możemy doświadczyć globalnego kryzysu, którego skutki mogą się okazać niemożliwe do zwalczenia. Czas zainwestowany w oszczędzanie wody, a także pieniądze przeznaczone na ekologiczne, oszczędne rozwiązania, to tak naprawdę wkład we wspólną przyszłość ziemi i przyszłych pokoleń.

Jak walczyc ze smogiem

Jak walczyć ze smogiem?