Jak walczyć ze smogiem?

Jak walczyc ze smogiem

Statystyki mówią, że rocznie z powodu smogu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. W Polsce jest to realny problem, który niestety niesie ze sobą wiele konsekwencji. Nazywany jest często „cichym zabójcą”, z pewnością powinniśmy się go obawiać. Świadkami największych zanieczyszczeń jesteśmy w miesiącach jesienno-zimowych. Wieloletnie wdychanie może powodować poważne choroby układu oddechowego, a także liczne nowotwory. Temat ten nie powinien być obojętny żadnemu mieszkańcowi dużego miasta.

Czym jest smog?

Definicja tego zjawiska była tworzona na przestrzeni wielu lat, bowiem problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza miały miejsce nawet w XVII wieku. Wyraz ten pochodzi z dwóch angielskich słów- smoke i fog, co oznacza kolejno dym i mgłę. Smog jest połączeniem trzech różnych czynników: zanieczyszczenia, które wyprodukowane są przez ludzi, mgły, a także ciszy atmosferycznej, czyli braku występowania wiatru. Widoczny jest „gołym okiem”, z dużej odległości. Nie da się ukryć, że jakość powietrza pozostawia wówczas wiele do życzenia, oddychanie staje się znacznie trudniejsze. Wynika to z faktu zanieczyszczenia powietrza, składa się ono z pyłów zawieszonych, ołowiu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, kwaśnych gazów, a także tlenku azotu.

W jaki sposób chronić się przed smogiem?

Aby sprawdzić, w jakich miejscach mamy do czynienia z największym zagrożeniem, świetnym rozwiązaniem wydaje się być mapa smogu. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie uzmysłowić sobie, w których miejscowościach to zjawisko jest szczególnie niebezpieczne. W każdym województwie znajduje się specjalny czujnik. To właśnie dzięki niemu otrzymujemy „smog alert”. Mapa smogu dostępna jest na stronach rządowych, ale również w formie niezależnych aplikacji, które są ogólnodostępne. Airly mapa ukazuje nam stan powietrza, a także poziom zanieczyszczeń. Aby odpowiednio zabezpieczyć się podczas przechadzek po mieście, niezbędnym rozwiązaniem mogą okazać się maski antysmogowe, które w skuteczny sposób ochronią nas przed wdychaniem powietrza, które nie jest odpowiednie dla naszego organizmu. Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie rzeczywiście było schronieniem przed niebezpiecznym smogiem, z pewnością idealny okaże się oczyszczacz powietrza. Na rynku jest ich bardzo dużo, każdy potencjalny konsument ma do wyboru wiele modeli. Oprócz tego, że wychwytują smog, to dodatkowo skutecznie usuwa alergeny, sierść, bakterie, wirusy i pleśń. Innym, ciekawym rozwiązaniem na chronienie się przed smogiem, jest odpowiednia suplementacja diety. Witaminy takie jak A, C i E, a także selen z pewnością zneutralizują nadmiar rodników w organizmie. Nie można zapominać o tym, że to nos jest naturalnym filtrem powietrza, dlatego oddychanie ustami jest znacznie mniej korzystne. W sposób szczególny unikajmy również ruchliwych ulic, a także wyjeżdżajmy w spokojniejsze miejsca, które umożliwiają oddychanie świeżym powietrzem. Ważne są warunki atmosferyczne, bowiem w przypadku deszczu, wiatru i ciepła powietrze jest znacznie lepsze.

W jaki sposób walczyć ze smogiem?

Ważne jest, aby sprawdzić stan pieca. Być może konieczna jest jego wymiana, dzięki temu zadbamy zarówno o swoje zdrowie, jak i innych osób. Oczywiście zabrania się palenia śmieci, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drewno sezonowane. Rozpalając piec zaczynasz od góry? Bardzo dobrze, jest to zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska. Jeśli jest taka możliwość, przesiądźmy się do komunikacji miejskiej. Jest to świetny sposób na zmniejszenie ilości spalin w okolicach najbardziej ruchliwych ulic. Jeśli poruszamy się samochodem, sprawdźmy jego stan techniczny. Zaproponujmy znajomym wspólne przejazdy, co zmniejszy liczbę samochodów na drogach. Warto zainwestować w odnawialne źródła energii. Jest to duża oszczędność przede wszystkim dla tych osób, które decydują się na piec elektryczny. Zadbajmy o termomodernizacje budynków, ponieważ jeśli są one odpowiednio ocieplone, koszty zużycia prądu i gazu znacznie się zmniejszają. Idealnym rozwiązaniem jest także odpowiednia edukacja ludności, gdyż często wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.

Jak oszczedzac wode

Jak oszczędzać wodę – skuteczne sposoby

Jak odliczyc fotowoltaike od podatku

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?