Jak zapłacić mniej za instalację fotowoltaiczną?

Jak zaplacic mniej za instalacje fotowoltaiczna

Planujesz zainwestować w fotowoltaikę? To rozwiązanie, które może przynieść znaczące oszczędności – opłaty za prąd mogą się zmniejszyć nawet o ok. 80-90% rocznie. Jednak trzeba pamiętać, że zanim pojawią się niskie rachunki za energię elektryczną, trzeba ponieść znaczącą inwestycję na zakup i montaż instalacji PV. Co zrobić, aby panele fotowoltaiczne kosztowały mniej? Podpowiadamy.

Panele fotowoltaiczne się opłacają!

Początkowy wydatek na instalację fotowoltaiczną, który – zależnie od zapotrzebowania budynku na energię elektryczną – może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, może wydawać się bardzo wysoki. I rzeczywiście, taka kwota często stanowi wyzwanie. Trzeba jednak pamiętać, że ogniwa fotowoltaiczne będą pracowały przez okres 25, a nawet 30 lat, produkując w tym czasie w 100% darmowy prąd. Za to wydatki poniesiesz wyłącznie na początku. Zwrot z inwestycji może nastąpić już nawet po kilku latach od uruchomienia przydomowej elektrowni słonecznej.

Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych na Sundaypolska.pl

Oszczędności wynikają z tego, że:
fotowoltaika wytwarza zdecydowaną większość energii elektrycznej niezbędnej do zasilania budynku – w dzień najczęściej nie jest potrzebny dodatkowy pobór prądu z sieci,
• wyprodukowane, zwłaszcza w ciągu lata, nadwyżki można magazynować w zakładzie energetycznym, a za każdą przesłaną 1 kWh otrzymać 70 lub 80% zwrotu (przy instalacjach do 50 kWp). Odbiór energii jest możliwy w ciągu roku rozliczeniowego, co oznacza, że można ją wykorzystać np. zimą, gdy następuje spadek wydajności instalacji.
W efekcie opłaty stałe za prąd z sieci energetycznej znacząco się obniżają, a klient zamienia się w prosumenta, korzystającego z licznika dwukierunkowego.

Sposób na tańszą fotowoltaikę? Zakup komponentów u dobrego sprzedawcy

Koszty początkowe związane z fotowoltaiką wynikają w znaczącej części z wydatków na komponenty systemu. Najdroższym elementem są moduły słoneczne – ich zakup może się zamykać w kwotach rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. Nie oznacza to jednak, że chcąc obniżyć koszt inwestycji w fotowoltaikę, należy postawić na słabszej jakości panele. Wręcz przeciwnie! Odpowiednia moc instalacji, która będzie się utrzymywać przez kilkadziesiąt lat to podstawa długofalowych oszczędności.
Z tego powodu, poszukując sposobu na obniżenie ceny zestawu PV, należy przyjrzeć się dobrze ofercie dystrybutorów hurtowych. Jak wyjaśnia ekspert z hurtowni fotowoltaicznej Muno: stawki za moduły cenionych producentów mogą być niższe nawet o kilkanaście procent. Wynika to z krótszej drogi między producentem a klientem końcowym.

Dlaczego warto korzystać z hurtowni fotowoltaicznej?

Zakup komponentów instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego w hurtowni fotowoltaicznej przekłada się nie tylko na niższą cenę produktów. Klienci, którzy podejmują współpracę z takimi punktami dystrybucji, cenią sobie także:
• dostęp do zaawansowanych technologicznie, markowych urządzeń – sprawdzone hurtownie współpracują jedynie z cenionymi w branży dystrybutorami,
• szybki czas dostawy komponentów – w najlepszych hurtowniach wynosi do 48 h, ponieważ oferowane produkty są dostępne w magazynie,
• profesjonalne doradztwo techniczne – przydatne zarówno klientom indywidualnym, jak i fachowym instalatorom.

Pamiętaj o dotacjach!

Sposobem na obniżenie wydatków na fotowoltaikę jest także sięgnięcie po dostępne dotacje i inne formy dofinansowania. Ponieważ instalacje PV korzystają z OZE, a więc z odnawialnych źródeł energii, są wspierane w ramach funduszy państwowych, samorządowych, a także unijnych. Przykładowo, właściciel domu, w którym zamontowano panele słoneczne, może liczyć na dotację nawet do 5 tys. zł z rządowego programu „Mój Prąd”, a także na możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu podatku PIT. Odpowiednie programy czekają też na właścicieli gospodarstwa rolnego czy firmy – zwłaszcza, jeśli w ich siedzibie znalazła się mikroinstalacja do 50 kWp.
Jak zatem widać, istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów instalacji PV bez rezygnowania z najwyższej jakości komponentów. Skorzystaj z nich i zobacz, jak obniży się Twój rachunek za energię z sieci.

Czym mozna zabezpieczyc instalacje fotowoltaiczna

Czym można zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Upcykling - co to jest

Co to jest upcykling?