Odnawialne źródła energii (OZE) są coraz częstszym rozwiązaniem, ze względu na to, że cena prądu z roku na rok wzrasta, a w konsekwencji rachunki są coraz wyższe. Panele fotowoltaiczne to świetna inwestycja, która powinna zwrócić się w przeciągu kilku lat. Panele słoneczne umożliwiają tworzenie darmowej energii elektrycznej z energii słonecznej, dzięki czemu jesteśmy niezależni od dostawców prądu. Aby cała instalacja działała prawidłowo, istotny jest falownik fotowoltaiczny, który można porównać z pewnością do serca lub centralnego układu nerwowego. Co to jest falownik i jak działa? Jakie rodzaje falowników wyróżniamy? Jaki falownik wybrać? Na te i na wiele innych pytań odpowiada poniższy artykuł.
Czym jest falownik?
Falownik jest urządzeniem, które umożliwia zmianę prądu przemiennego na prąd stały o regulowanej częstotliwości. Dzięki tej właściwości możliwe jest napędzanie chociażby silników elektrycznych. Aby łatwiej zrozumieć tę definicję warto przytoczyć pewien przykład. Załóżmy, że chcielibyśmy zainstalować silnik elektryczny. W sposób szczególny zależy nam na tym, aby móc regulować jego szybkość. W takim wypadku zdecydowanie idealnie sprawdzi się falownik, który jest w stanie przemieniać częstotliwości. Specjalny mechanizm umożliwia kontrolę szybkości, tym samym zwiększając możliwości użytkowe. Śmiało można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju przetwornica napięcia. Co ciekawe pojęcie przemiennika częstotliwości i falownika z reguły stosuje się naprzemiennie i jest to zdecydowanie prawidłowe i dopuszczalne.
Jak działa falownik do paneli słonecznych?
Fotowoltaika cieszy się niezwykłą popularnością, dlatego coraz więcej osób jest ciekawych, w jaki sposób działa falownik. Niestety nie da się ukryć, że jest to proces dość skomplikowany. Układ, który przetwarza stałe napięcie na przemienne jest najważniejszym elementem falownika. W jego skład wchodzi także układ wejściowy, sterujący i zabezpieczający. Do tego pierwszego podłącza się moduły fotowoltaiczne, jak chociażby ogniwa solarne, natomiast ten ostatni umożliwia bezpieczne działanie sieci z urządzeniem. Układ sterujący zapewnia komunikację ze światem poprzez chociażby wyświetlacz LCD, ewentualnie interfejs WWW.
Rodzaje falowników.
Możliwe jest podzielenie falowników ze względu na kilka kryteriów i parametrów. Często zwraca się uwagę na wewnętrzny transformator. Istnieją egzemplarze z wbudowanym transformatorem lub bez niego. Dzięki niemu możliwa jest izolacja pomiędzy napięciem stałym wejściowym, a siecią energetyczną. Istotnym parametrem jest również liczba faz, gdzie przyłącza się falownik. Moc falownika jest mocą, jaką może oddać do sieci energetycznej. Jeśli chodzi o mikroinstalacje, które znajdziemy chociażby na dachach, najczęściej brane są pod uwagę falowniki o mocy od 1,5 do 20 kW. Falowniki kategoryzuje się również ze względu na sposób montażu. Przykładowo niektóre przystosowane są do instalacji na zewnątrz, gdyż mają podwyższony stopień ochrony i tolerancje na odmienne temperatury. Ich ogromną zaletą jest to, że można je umieścić na zewnętrznej ściance budynku, co w znacznym stopniu przyspiesza montaż i skraca długość przewodów.
Jaki falownik wybrać?
Do wyboru mamy zarówno falownik jednofazowy, jak i falownik trójfazowy, który stosowany jest w instalacjach o mocy 3 kW. Podczas wyboru falownika w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na stopień ochrony. Minimalną wartością jest IP65. Istotnym aspektem jest również zakres temperatury pracy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się od -25 do +60 stopni. Nie można zapominać o szybkości wyszukiwania, a także utrzymywania punktu maksymalnej mocy MPP. Warto także pamiętać o łatwości instalacji, o dokumentacji w polskim języku, a także o dostępności serwisu. Sprawność urządzenia przy częściowym obciążeniu również jest bardzo ważna. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to czy dany falownik zgodny jest ze wszelkimi normami i przepisami. Na podstawie tych elementów można podjąć najbardziej optymalną i prawidłową decyzję.