Kocioł na pellet zamiast gazowego – czy to dobry pomysł?

Projektując nową kotłownię zawsze dochodzimy do momentu, w którym trzeba podjąć ostateczną decyzję odnośnie do wyboru konkretnego urządzenia grzewczego. Gdy inwestor ma możliwość przyłączenia się do sieci gazowej, to naturalnym wydaje się być zastosowanie kotła na gaz ziemny. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepsza opcja? Niekoniecznie. Ciekawą alternatywą dla kotła gazowego może być zwłaszcza nowoczesny kocioł na pellet, a najważniejsze argumenty omawiamy w naszym artykule.

Uciążliwa obsługa? Nie ma się czego obawiać

Ogromna popularność ogrzewania gazowego wynika przede wszystkim z tego, że wybierając system grzewczy do domu oczekujemy od niego rozsądnych kosztów oraz bezobsługowości. Żyjemy w bardzo szybkich czasach i mało komu uśmiecha się codzienne dokładanie paliwa do kotła, czyszczenie czy ciągłe usuwanie popiołu. Jak pod tym względem wypada kocioł na pellet?

Nie ma się co oszukiwać: nie jest on w 100% bezobsługowy. Z drugiej jednak strony nie trzeba się bać uciążliwych czynności, jak ma to miejsce w przypadku kotłów węglowych. Nowoczesne urządzenia grzewcze przystosowane do spalania pelletu są już w dużej mierze zautomatyzowane. Nie trzeba ich rozpalać, dzięki zasobnikowi paliwo uzupełnia się raz na kilka czy nawet kilkanaście dni, sam pellet jest lekki i łatwy w przechowywaniu, a minimalną ilość popiołu można wysypać prosto na trawnik.

Podsumowując: kocioł na pellet nie jest aż tak wygodny w obsłudze, jak gazowy, natomiast zakres czynności obsługowych nie powinien przerażać, nawet osób, które przeprowadzają się do nowego domu z mieszkania.

Czysta kotłownia? Jak najbardziej

Kocioł na pellet śmiało może być alternatywą dla gazowego w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby domowa kotłownia pełniła także funkcję np. pralni, prasowalni czy suszarni. Nie wchodzi to w grę w przypadku kotła węglowego, natomiast ten przystosowany do spalania pelletu wypada bardzo korzystnie pod względem łatwości utrzymania pomieszczenia w czystości.

Pellet to sprasowane trociny. Jest to czyste paliwo, które można uzupełniać w zasobniku nawet nie zdejmując białej koszuli. Nie ma również mowy o tym, aby w kotłowni unosił się pył typowy dla spalania węgla.

Co z kosztami ogrzewania?

To zasadnicza kwestia, która może przechylić szalę na korzyść jednego z tych urządzeń. Aktualnie oba kotły wypadają bardzo podobnie pod względem realnych kosztów ogrzewania. Warto natomiast podkreślić, że gaz ziemny mocno drożeje i wciąż jesteśmy straszeni kolejnymi podwyżkami, które mogą w ostateczności podważyć ekonomiczny sens korzystania z tego paliwa do celów grzewczych. Poza tym gaz ziemny jest paliwem kopalnym, którego zasoby są ograniczone.

Pod tym względem bardziej przyszłościową inwestycją wydaje się być jednak kocioł na pellet. Ceny tego paliwa w ostatnich latach zachowują się dość stabilnie. Dodatkowo Polska jest dużym producentem pelletu, dlatego można założyć, że w przewidywalnym horyzoncie czasowym nie będzie problemu z jego dostępnością, a to również powinno sprzyjać utrzymaniu rozsądnych cen.

Nie zapominajmy także, że pellet, podobnie jak inne rodzaje biomasy, jest paliwem ekologicznym, dlatego powinien być wspierany w ramach wielkiego programu transformacji energetycznej (np. poprzez zwiększenie produkcji czy różnego rodzaju ulgi dla osób ogrzewających domy i firmy kotłami na pellet).

Jak widzisz kocioł na pellet może być bardzo dobrą alternatywą dla kotła gazowego – zwłaszcza, jeśli jeszcze nie podłączyłeś budynku do sieci gazowej lub jest ona dopiero planowana. Pozostaje jeszcze kwestia ceny samego urządzenia. Ta jest uzależniona od mocy kotła, pojemności zasobnika oraz renomy producenta (co przekłada się na jakość produktu).

Markowe kotły na pellet ma w swojej ofercie firma Biooze, która dostarcza je do hurtowni instalacyjnych, klientom firmowym oraz indywidualnym. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://biooze.pl/.

Więcej o piecach na pellet:  https://biooze.pl/aktualnosci/piece-centralnego-ogrzewania-na-pellet-co-warto-o-nich-wiedziec.html

Dlaczego Twoja firma powinna zainteresować się fotowoltaiką i na co powinieneś zwrócić uwagę przy jej wyborze

eko trendy 2022

Eko-trendy na 2022: jak będziemy troszczyć się o planetę w nowym roku?