Moc pompy ciepła a zakup urządzenia – dlaczego klienci coraz chętniej stawiają na pompy Duneko?

pompa ciepła

Współcześnie pompa ciepła uchodzi za najnowocześniejszy sprzęt na rynku urządzeń grzewczych, wypierając nie tylko klasyczne piece, ale i nowsze kotły gazowe. Wiele nowoczesnych domów, przede wszystkim budynków pasywnych, wykorzystuje pompy jako domyślny system ogrzewania. Szczególnym uznaniem w naszym kraju cieszy się w tej chwili warszawska firma Duneko dostarczająca swoim klientom nie tylko najnowocześniejsze modele pomp, ale też wydajne panele fotowoltaiczne. Wysoka jakość oferowanych produktów nie jest jedynym powodem, dla którego warto postawić na jej usługi – specjaliści z Duneko pomagają wszystkim zleceniodawcom w uporaniu się z najbardziej problematycznymi kwestiami zakupu pomp na czele z doborem ich mocy.

Co powinno decydować o doborze mocy pompy?

Zastanawiając się nad zakupem pompy, należy przyjrzeć się mocy urządzenia. Ta zależy m.in. od powierzchni pomieszczeń oraz ich liczby, średniej rocznej temperatury w danym miejscu, zapotrzebowania energetycznego budynku, rocznego zużycia wody przez domowników oraz typu odbiornika. Jak widać, istotnych parametrów jest tu dość sporo. Nie wolno ignorować żadnego z nich, ponieważ wszystkie rozbieżności mogą przyczynić się do zaburzeń pracy pompy oraz większych wydatków eksploatacyjnych.

Nie bez znaczenia jest tu też tzw. punkt biwalentny. Mowa tu o konkretnym poziomie temperatury, w której dochodzi do aktywacji grzałki pompy. Proces ten rozpoczyna się w momencie, gdy ciepłota generowana przez urządzenie, okazuje się niewystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania budynku. By uzyskać optymalną moc grzewczą, konieczne jest zainstalowanie pompy w miejscu, które umożliwi urządzeniu pozyskiwanie odpowiedniej ilości energii w taki sposób, aby było możliwe niezaburzone ogrzewanie pomieszczeń. Gdy w danej lokalizacji niemożliwe jest osiągnięcie wymaganego pułapu, pracę pompy będzie musiało wspomagać dodatkowe urządzenie grzewcze.

Co się stanie, gdy wybierzemy pompę o nieodpowiednim poziomie mocy?

Bardzo często zdarza się, że klienci wybierający pompę ciepła samodzielnie, kupują urządzenia o zbyt małej mocy, kierując się pozytywnymi opiniami znalezionymi w sieci. To zły pomysł – zbyt słaba pompa nie będzie w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń optymalnie. Konsekwencją montażu zbyt słabej pompy może być też brak ciepłej wody użytkowej, szybsze zużycie się sprężarki oraz o wiele droższa eksploatacja spowodowana intensywniejszą pracą grzałek.

Równie szkodliwy jest tu też zakup urządzenia grzewczego o zbyt dużej mocy. Wielu klientów, niemających wiedzy o pompach, często wychodzi z błędnego założenia, że większy zapas mocy może mieć pozytywny wpływ na całą inwestycję. Nic bardziej mylnego! Zbyt duże pokłady mocy sprawiają, że praca pompy przybiera formę częstych i krótkich cyklów. To z kolei sprawia, że komponenty sprężarki zużywają się znacznie szybciej. Do problemów związanych z instalacją zbyt mocnej pompy możemy też zaliczyć wyższe koszty zakupu i eksploatacji, spadek średniorocznej wartości współczynnika COP oraz konieczność przewymiarowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Jak zatem widzimy, nie powinno się bagatelizować konieczności dokładnego sprawdzenia zapotrzebowania budynku i doboru pompy pod tym kątem.

 

Problemy ze znalezieniem odpowiedniej pompy ciepła? Skorzystaj z pomocy ekspertów Duneko!

Jak wspominaliśmy na wstępie, warszawska firma Duneko cieszy się w tej chwili ogromnym uznaniem coraz większej grupy klientów. Powodem jest tu przede wszystkim możliwość skorzystania z fachowej pomocy ekspertów. Po odebraniu zlecenia firma przeprowadza trzyetapową ocenę stanu budynku. Pierwszym etapem jest kontrola ogólnego stanu technicznego. Następnie dom zostaje sprawdzony przez audytora-inżyniera pracującego z nowoczesnym sprzętem. Wyniki zebrane w trakcie audytu, trafiają do specjalistycznego algorytmu. Jednocześnie warto tu nadmienić, że to właśnie firma Duneko, jako jedyna w całej Europie opracowała, a następnie opatentowała własny algorytm obliczający moc pompy zalecanej dla danego budynku.

Usługi warszawskich dostawców to także profesjonalny montaż zakupionych systemów grzewczych. Warto mieć to na uwadze, ponieważ spora część kosztownych napraw związanych z pracą pomp jest konsekwencją nieprawidłowego montażu instalacji. W przypadku firmy Duneko montaż dostarczonych komponentów trwa ok. dwóch dni. Co więcej, nie musimy czekać do wiosny, aby zainstalować pompę – na czas zimowych prac montażowych, dom podłącza się do alternatywnego źródła energii.

Profesjonalna pomoc ekspertów Duneko obejmuje również wyręczenie klienta we wszystkich formalnościach dotyczących możliwości otrzymania rządowych dotacji. Nie musimy więc obawiać się, że nasz brak wiedzy na ten temat uniemożliwi nam pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych wynoszących nawet ponad 50 000 złotych. Jeśli do tej pory perspektywa zakupu pompy ciepła wydawała Ci się zbyt wymagająca, skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów – korzyści płynące z eksploatacji odnawialnych źródeł energii zapewnią Ci bezpieczeństwo i niezależność!

podwyżki cen energii

Z czego wynikają podwyżki cen energii?