Na rynku jest wiele różnych typów rowerów do wyboru, przeznaczonych zarówno dla osób traktujących ten pojazd rekreacyjnie, jak i dla zapalonych cyklistów. Zależnie od tego, czy jeździsz tylko na małe przejażdżki, dojeżdżasz rowerem do pracy czy też przemierzasz górskie szlaki, powinieneś dopasować rower do wymagań terenu, intensywności użytkowania i do swoich osobistych potrzeb. Zwróć uwagę, że rower może też pełnić funkcję transportową. Jest to opcja warta uwagi szczególnie, gdy starasz się prowadzić ekologiczny tryb życia albo masz małe dzieci i chcesz odbywać z nimi krótkie wycieczki po lesie lub parku.
Czym się kierować przy wyborze roweru
Istnieją pewne cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze roweru. Najlepszym sposobem na wybranie idealnego dla siebie pojazdu jest zastanowienie się, jak i gdzie będziesz na nim jeździć, a także jaki jest Twój wzrost i waga. Jeśli zastanawiasz się, jaki rower jest odpowiedni na wycieczkę czy małą przejażdżkę czy do miasta, przeczytaj poniższy przegląd.
Jaki rower na wycieczki do lasu?
Jeżeli często jeździsz do lasu, wówczas możesz postawić na rower górski, bo ten sprawdza się na każdym terenie, w tym pełnym wybojów, korzeni i piachu. Możesz też rozważyć kupno roweru trekkingowego, bo jest on połączeniem roweru górskiego i miejskiego. Również rowery crossowe stanowiące formę pośrednią między rowerem górskim a szosowym, będą tu dobrym rozwiązaniem.
Jaki rower na przejażdżki?
Jeśli lubisz małe przejażdżki i na rowerze jeździsz przede wszystkim dla przyjemności, warto byś wybrał rower o konstrukcji umożliwiającej jazdę w wygodnej, nieobciążającej kręgosłupa pozycji.
Jaki rower do jazdy po mieście?
Niektórzy mają dość stania w długich korkach i bezczynnego obserwowania rosnących cen paliwa. Decydują się wtedy na zakup jednośladu, który służy do skutecznego poruszania się po mieście. Taki rower miejski świetnie sprawdzi się podczas codziennych dojazdów do pracy, wypadów na zakupy czy na spotkania ze znajomymi, a także podczas rekreacyjnych wycieczek w pobliskie okolice. Praktyczne elementy wyposażenia to w tym wypadku np. tylny bagażnik lub kosz na kierownicę. Jeżeli jeździsz po mieście i poruszasz się ścieżkami rowerowymi lub bezpośrednio po ulicy, zwróć też uwagę na rowery szosowe, czyli takie do szybkiej jazdy po asfalcie.
Rowery szosowe
Są lekkie i zazwyczaj mają wąskie opony, co zapewnia płynną jazdę i pozwala pedałować z większą prędkością. Opony są zazwyczaj pozbawione bieżnika albo jest on bardzo niewielki. W zależności od typu roweru szosowego, opony mogą mieć różną szerokość, przy czym szersze opony są bardziej odpowiednie do jazdy zimą. Rowery te są wyposażone w opuszczaną kierownicę, która umożliwia przyjęcie niskiej, aerodynamicznej pozycji.
Rowery górskie
Rowery te są przeznaczone do jazdy terenowej i zostały zaprojektowane tak, aby radzić sobie w różnych warunkach terenowych, takich jak ścieżki gruntowe, żwir, piach czy kamieniste nawierzchnie. Rowery górskie są zbudowane z wytrzymałych ram i mają szerokie opony, które zapewniają dużą przyczepność w każdym terenie. Ważne w przypadku tych jednośladów są wytrzymałe przerzutki oraz amortyzatory, które pozwalają na bezpieczną jazdę wąskimi, górskimi ścieżkami.
Rowery cargo
Te rowery są przeznaczone do jazdy z obciążeniem. Bywają wyposażone w duży schowek, skrzynię z siedzeniami, matę antypoślizgową czy pasy dla dzieci. Rowerem typu cargo od Foodbike możesz bezpiecznie przewozić dzieci, dużego psa czy też ładunki o masie do 100 kg. Rower ma siedmiobiegową przerzutkę, występuje też w wersji ze wspomaganiem elektrycznym, dzięki czemu pokonywanie większych dystansów staje się jeszcze łatwiejsze. Zamawiając taki pojazd z kategorii wózki użytkowe wiesz, że jest on przeznaczony do zadań specjalnych, a więc sam masz wpływ na jego ostateczny kształt. Firma jest w stanie spełnić najróżniejsze wymagania.
Rowery miejskie
Są to rowery przeznaczone do jazdy w środowisku miejskim, np. po ścieżce rowerowej lub chodniku. Wyposażone są prostą ramę i można na nich jeździć w zwykłym, codziennym obuwiu, często wyróżniają je ciekawe wzory zdobiące ramę, zwłaszcza w wersjach przeznaczonych stricte dla kobiet.
Rowery trekkingowe
Rowery te to hybryda łącząca zalety roweru górskiego i miejskiego. Pojazdy te wyposażono w szerokie opony i prostą ramę, co czyni je świetną opcją dla tych, którzy lubią jeździć po różnych terenach, ale nie chcą kupować dwóch rowerów. Rowery trekkingowe mają przerzutki, które są bardziej wytrzymałe niż w rowerach miejskich, ale nie tak wytrzymałe jak w rowerach górskich. Pojazdy te są zazwyczaj cięższe od innych rowerów, ale często mają dobre zawieszenie zapewniające płynną jazdę.
Rodzaje rowerów – jak wybrać ten najlepszy dla siebie
Wybór najlepszego typu roweru zależy od wielu czynników, w tym od miejsca, od Twojego budżetu oraz osobistych preferencji. Jeśli planujesz kupić rower, będziesz musiał wziąć pod uwagę teren, po którym będziesz jeździć, oczekiwany komfort jazdy, a także swój wzrost i wagę oraz ładunek, jaki zamierzasz przewozić. Typ roweru, który wybierzesz, będzie miał wpływ na wygodę oraz szybkość przemieszczania.