Z czego wynikają podwyżki cen energii?

podwyżki cen energii

Ceny prądu stale rosną. Za obecny stan rzeczy odpowiada kryzys energetyczny, którego przyczynami są m.in. napięta sytuacja polityczna oraz zmiany klimatyczne.

Sposobem na ograniczenie zużycia energii oraz zmniejszenie kosztów użytkowania budynku jest przeprowadzenie pełnej termomodernizacji obiektu. Docieplenie wszystkich zewnętrznych przegród umożliwia redukcję wydatków nawet o kilkadziesiąt procent.

Dlaczego prąd jest coraz droższy?

Ceny energii elektrycznej i innych paliw rosną. Zaistniała sytuacja jest określana mianem kryzysu energetycznego. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Wśród najważniejszych wskazuje się wzrost cen certyfikatów za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Kwestia ta ma istotny wpływ na koszt energii u odbiorców, ponieważ większość elektrowni wykorzystuje nieodnawialne źródła energii w procesie wytwarzania prądu.

Może nie jest to do końca oczywiste, ale ceny prądu zależą w dużym stopniu od globalnej sytuacji klimatycznej, a ściślej mówiąc, od warunków hydrologicznych. Mające w ostatnich sezonach miejsce upały i susze wpłynęły na wzrost cen energii, i to w długiej perspektywie.

Trzeba mieć na uwadze, że stawki za prąd zależą od uwarunkowań politycznych. Ze względu na napięte w ostatnich miesiącach stosunki międzynarodowe ceny energii i paliw rosną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pożytkowania energii elektrycznej w budynku, wejdź na: https://budogram.pl/jak-obliczyc-zuzycie-pradu-w-domu-jednorodzinnym/. Znajdziesz tam informacje dotyczące obliczeń zapotrzebowania energetycznego przed przyłączeniem do sieci, urządzeń zużywających największe ilości prądu oraz sposobów na ograniczenie zapotrzebowania.

W jaki sposób można ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne budynków?

Wysokie zapotrzebowanie energetyczne budynków wynika przede wszystkim z faktu, iż dochodzi w nich do bardzo dużych strat ciepła. Problematyczne pod tym względem są przede wszystkim starsze domy wznoszone kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu. Znaczna energochłonność budynku, w zależności od zastosowanego w obiekcie źródła ciepła, wiąże się z dużymi wydatkami na prąd lub paliwo potrzebne do ogrzewania. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takim przypadku jest wykonanie termomodernizacji budynku.

Pełna termomodernizacja domu polega na ociepleniu wszystkich zewnętrznych przegród budynku oraz na zastosowaniu w obiekcie efektywnego źródła ciepła. Prace dotyczą zazwyczaj uwzględnienia dodatkowej warstwy izolacji termicznej na ścianach budynku, podłodze na gruncie oraz między elementami konstrukcyjnymi dachu. W przypadku gdy w domu znajduje się nieużytkowe poddasze, ocieplenie może kończyć się w poziomie najwyższego stropu. Za efektywne źródła ciepła uważa się przede wszystkim pompy cieplne oraz nowoczesne kotły gazowe.

kostka brukowa zwykla szara

Kostka brukowa

pompa ciepła

Moc pompy ciepła a zakup urządzenia – dlaczego klienci coraz chętniej stawiają na pompy Duneko?