Problemy energetyczne firm
Stale rosnące ceny energii elektrycznej przekładają się bezpośrednio na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a pośrednio także na ceny towarów i usług oraz konkurencyjność firmy na rynku. Kolejnym problemem doskwierającym firmom są zmiany klimatyczne, które sprawiają, że podczas dużych upałów elektrownie są zmuszone ograniczać generację prądu z uwagi na niewystarczające możliwości chłodzenia.
Ekstremalne zjawiska pogodowe przyczyniają się także do zrywania linii energetycznych, co jest poważnym zagrożeniem zwłaszcza dla firm sektora farmaceutycznego czy spożywczego a także dla szpitali czy placówek o podobnym profilu.
Ponieważ rachunki za prąd mogą sięgać w firmach wielu tysięcy złotych miesięcznie, warto szukać rozwiązania, które pomoże te koszty maksymalnie zniwelować. Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w OZE – odnawialne źródła energii. W polskich warunkach nasłonecznieniowych (średnia moc promieniowania słonecznego na 1m2 powierzchni wynosi około 1000W; przyjmuje się roczną średnią wartość nasłonecznienia ok. 1600 godzin, co stanowi 30% – 40% długości dnia) optymalnym rozwiązaniem jest fotowoltaika.
Własna elektrownia solarna to realna szansa na maksymalne uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, a co za tym idzie – radykalną redukcje rachunków. Instalacja fotowoltaiczna nie jest tania, ale zwraca się bardzo szybko, ponieważ część kosztów z nią związanych przedsiębiorca może odpisać od podatku. Inwestor instytucjonalny może także skorzystać z dofinansowania z następujących źródeł:
- Program Energia Plus. Beneficjentem może być każde przedsiębiorstwo (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), prowadzące działalność gospodarczą. Musi ono spełnić trzy warunki: roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 2GWh a planowana oszczędność energii nie będzie mniejsza niż 5%. Inwestycja musi być poprzedzona audytem energetycznym, który rekomenduje inwestycję w OZE. To rozwiązanie przewidziane dla większych przedsiębiorstw, które chcą zainwestować instalacje PV (i nie tylko) o większej mocy. Budżet programu to 1,3 mld zł.
- Gwarancja Biznesmax udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To bezpłatna promesa spłaty kredytu, udzielana mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, z której można z skorzystać przy kredytach przeznaczonych na rozwój działalności, w tym na inwestycje “o charakterze innowacji proekologicznej z efektem ekologicznym”. Jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie uregulować zobowiązania z własnych środków, zrobi to za niego gwarant (BGK) – oczywiście kwotę gwarancji będzie trzeba później spłacić, wraz z odsetkami. Gwarancja jest udzielana do 80% kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 2,5 mln euro. Wsparcie oferowane jest na okres 20 lat.
- Lokalne programy wspierające rozwój fotowoltaiki, finansowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak dużej instalacji fotowoltaicznej potrzebuje firma?
Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od zapotrzebowania firmy na energię elektryczną. Należy pamiętać, że mikroinstalacje (
Większości przedsiębiorstw (firmy, fabryki, zakłady produkcyjne) wystarczy mała instalacja. Jeśli jednak firma ma w planie sprzedaż prądu z farmy fotowoltaicznej i chce traktować to jako swój główny zarobek, wielkość takiej inwestycji będzie rzutowała także na sytuację prawną i obowiązek posiadania koncesji.
Wszystkie instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej objęte są stawką stałą 23% VAT.
Czy firma może mieć status prosumenta?
Jeśli zużycie prądu w firmie wynosi w granicach 50 MWh rocznie, firma kwalifikuje się do zostania prosumentem. Bycie prosumentem ustawowym jest atrakcyjne dla firm, w przypadku których instalacja PV pokrywa blisko 100% zapotrzebowania rocznego w bilansie rocznym i pociąga za sobą:
- możliwość odprowadzania nadprodukcji energii do publicznej sieci energetycznej, gdzie jest magazynowany przez cały rok rozliczeniowy
- możliwość odebrania zmagazynowanej energii w okresach mniejszej efektywności instalacji fotowoltaicznej (jesień i zima)
Jeszcze do końca roku 2021 system opustów będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach: można odebrać 70-80% wprowadzonej przez nas do sieci energii, na rozliczenie nadwyżki prosument ma 365 dni od jej momentu. Od roku 2022 ma nastąpić zmiana w przepisach i prosument będzie zobowiązany do sprzedawana nadwyżek wyprodukowanej przez siebie energii firmom energetycznym, a następnie będzie ją mógł, w razie potrzeby, kupić po cenach rynkowych bądź preferencyjnych.