Jak działa pompa ciepła w fotowoltaice?

Jak dziala pompa ciepla w fotowoltaice

Pompa ciepła połączona z fotowoltaiką to coraz częściej spotykane rozwiązanie w naszym kraju. Oczywiście nie ma w tym niczego dziwnego, gdyż jest to korzystne rozwiązanie zarówno pod względem cenowym, jak i ekologicznym. Zapotrzebowanie na ciepło z pewnością zostanie całkowicie zrealizowane, a dodatkowo koszty związane z rachunkami za energie elektryczną znacznie się zmniejszą. Warto również wspomnieć o tym, jak pozytywnie odnawialne źródła energii (OZE) wpływają na środowisko. Czym jest fotowoltaika? Jak działa pompa ciepła i w jaki sposób ogrzewa budynek? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule!

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika zamienia energię promieniowania słonecznego, na energię elektryczną. Taki zestaw przyłączany jest do istniejącej już elektrycznej instalacji budynku, dzięki czemu możemy cieszyć się tańszym prądem w gniazdkach. Panele słoneczne są bezobsługowe, oznacza to, że nie musimy w żaden sposób ingerować w ich działanie. Dodatkowo 25-letnia gwarancja powoduje, że nie musimy przejmować się wzrostem cen za energię elektryczną. Do końca 2020 roku nasz kraj ma obowiązek częściowego przejścia na odnawialne źródła energii, dzięki czemu ograniczymy spalanie paliw kopalnych. Warto także wspomnieć o innych korzyściach środowiskowych, jak chociażby brak emitowania dwutlenku węgla, a także innych substancji szkodliwych.

Ogrzewanie budynku pompą ciepła– jak to działa?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które umożliwia pozyskiwanie energii ze środowiska. Dzięki niej możliwe jest ogrzewanie pomieszczenia i korzystanie z ciepłej wody, jednak co ciekawe, możliwe jest również z jej pomocą chłodzenie domu. W tym przypadku mamy do czynienia z identycznym mechanizmem, jednak z przeciwnym skutkiem. Dobra powietrzna pompa ciepła działa niezależnie od warunków atmosferycznych i pogodowych. Temperatura nawet poniżej 20 stopni Celsjusza nie powinna sprawić większych kłopotów. Cena pompy ciepła wbrew pozorom nie jest bardzo wysoka, dlatego też jest to inwestycja, którą warto wziąć pod uwagę. Prawdopodobnie w dość krótkim czasie się zwróci, co wydaje się być bardzo korzystne. Prawdą jest, że pompy ciepła same w sobie są odnawialnymi źródłami energii. Jednak nie można zapominać o tym, że aby zasilić sprężarkę, konieczne jest około dwadzieścia procent energii elektrycznej. W przypadku, gdy połączymy pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi w jedną instalację, wówczas pompa będzie całkowicie zasilana za pomocą energii słonecznej, która to produkowana jest przez panele słoneczne. Działa to na takiej zasadzie, że panele fotowoltaiczne tworzą ciągłą energię elektryczną, a pompa na bieżąco ją zużywa.

Jak działa pompa ciepła?

Skoro wiemy już, czym jest pompa ciepła, warto teraz zastanowić się, w jaki sposób działa. Przede wszystkim konieczne jest stałe dostarczenie do napędu sprężarki niewielkiej ilości energii elektrycznej. Poszczególne elementy pompy tworzą pewien układ, w którym to krąży „ekologiczny czynnik roboczy”. Podlega on ciągłym zmianom, tzn. z postaci ciekłej na gazową, a także z gazowej na ciekłą. Zagłębiając się w szczegóły, w parowniku (jest to wymiennik ciepła) czynnik roboczy ulega procesowi odparowania. W ten sposób odbierana jest energia cieplna z dolnego źródła. Czynnik zostaje zassany jako para o niskim ciśnieniu do sprężarki. W tym miejscu owe ciśnienie wzrasta, temperatura również się podnosi. Następnie czynnik trafia do skraplacza, gdzie oddawana jest energia do źródła górnego. Na końcu cały obieg zamyka zawór rozprężny. Dzięki temu całość zapewnia cykliczność pracy. Coraz częstszym rozwiązaniem jest także pompa ciepła powietrze woda, która składa się z dwóch odmiennych jednostek, które nazywane są systemami „split”. Odbiorniki ciepła wymagają jednak instalacji wodnego odbiornika, jak chociażby grzejniki. Gorąca woda w tym przypadku produkowana jest bez dodatkowych modułów. Istnieje duża możliwość sterowania hydraulicznego, a każdy klimakonwektor ma swój własny zawór, a także całkowicie niezależne sterowanie.

Jak zlozyc lodke z papieru

Jak złożyć łódkę z papieru

Jak oszczedzac na pradzie

Jak oszczędzać prąd – skuteczne metody