Jak złożyć łódkę z papieru

Jak zlozyc lodke z papieru

Origami to tradycyjna japońska sztuka składania papieru. Choć znana jest od wieków, to nadal ma całe mnóstwo zwolenników. Origami może być ciekawą zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Pozwala dać wyraz swojej kreatywności, rozwija myślenie przestrzenne i zdolności manualne. Co więcej, składanie papieru uspokaja i pomaga się wyciszyć. Na początku przygody z origami większość osób wybiera proste, lecz efektowne łódki z papieru.

Co jest potrzebne do stworzenia papierowej łódki?

Zrobienie łódki z papieru jest stosunkowo proste, a co ważniejsze- wymaga niewielu materiałów. Co zatem jest potrzebne, by złożyć łódkę origami krok po kroku? Przyda się chęć do pracy, trochę cierpliwości oraz prostokątna kartka papieru, na przykład o wymiarach 12×21 centymetrów. W zależności od tego, jak duża ma być stworzona łódka z papieru można wybrać arkusz o mniejszej, bądź większej powierzchni. Skąd wziąć papier do tego typu origami? Opcji jest naprawdę wiele, między innymi można wykorzystać:

 • zwykłą kartkę z bloku,
 • kolorowe i wzorzyste arkusze papieru,
 • ozdobny papier do scrapbookingu,
 • niepotrzebną gazetę,
 • starą mapę.

Po znalezieniu odpowiedniego materiału można przystąpić do pracy! Składanie łódki z papieru może być świetną rozrywką dla całej rodziny, warto więc zaprosić do wspólnej zabawy pozostałych domowników.

Jak złożyć papierową łódkę- instrukcja krok po kroku

Istnieje kilka sposobów na to jak złożyć łódkę z papieru jednak przedstawiona poniżej instrukcja jest jedną z najprostszych i najbardziej efektownych.

 1. Kartkę papieru należy ustawić pionowo i złożyć na pół. Tak złożona kartka powinna otwierać się wzdłuż dolnej krawędzi.
 2. Złożoną kartkę ponownie składa się na pół, tym razem tak, by otwierała się wzdłuż bocznej krawędzi.
 3. Utworzone zagięcie można utrwalić paznokciem, a potem rozłożyć kartkę. Widoczne zagięcie powinno znajdować się na środku arkusza.
 4. Następnie należy złożyć  do środka prawy górny róg kartki tak, by jego krawędź stykała się z utworzoną wcześniej pionową linią.
 5. Dokładnie ten sam zabieg należy powtórzyć z lewym górnym rogiem. Tak powstał żagiel łódki z papieru. Ważne jest to, by oba trójkąciki ściśle do siebie przylegały i były równiej wielkości.
 6. Dolna część kartki jest teraz złożona z dwóch warstw papieru. Górną warstwę należy zgiąć w połowie, by utworzyć linię równoległą do podstawy trójkątów.
 7. Całą konstrukcję trzeba odwrócić na drugą stronę i to samo zrobić z drugą, dolną warstwą arkusza.
 8. Dolny pasek należy zgiąć ponownie. Tym razem jego dolna linia powinna pokrywać się z linią podstawy trójkątów. Pozostała część paska wystaje po bokach trójkąta.
 9. W następnym etapie odwraca się łódkę na drugą stronę i analogiczne działanie wykonuje z drugim paskiem dolnym.
 10. Do powstałej kieszonki należy delikatnie włożyć dwa kciuki i rozszerzyć ją tak, by w dolnej powierzchni uzyskać kształt rombu.
 11. Prawy pasek konstrukcji należy włożyć pod lewy po jednej i po drugiej stronie. Dzięki temu łódka z papieru będzie bardziej solidna i zachowa pożądaną formę.
 12. Po tych wszystkich działaniach powstaje mały romb. Dolną część rombu należy złożyć tak, by pokrywała się z częścią górną. Ponieważ arkusz ma dwie warstwy, każdą z nich trzeba zagiąć osobno, w przeciwnych kierunkach.
 13. Uzyskany trójkąt równoramienny posiada wewnątrz kieszonkę do której należy włożyć palce. Za pomocą kciuków z trójkąta trzeba ponownie stworzyć romb.
 14. Oczekiwana figura to niewielki romb złożony po każdej stronie z dwóch trójkątów przylegających do siebie podstawą. Trójkąty mają być tak ułożone, jakby tworzyły swoje lustrzane odbicie.
 15. Końcowym krokiem w tworzeniu łódeczki jest rozchylenie trójkątów. W tym celu należy delikatnie złapać je palcami za górne rogi i skierować w dół. Ruchy powinny być powolne i ostrożne, bo w przeciwnym razie papier mógłby ulec uszkodzeniu.
 16. Trójkąty należy rozchylić tak, by ich ramiona utworzyły poziomą linię u góry konstrukcji. Łódka z papieru jest już gotowa!

Tak powstałą łódkę można wykorzystać jako własnoręcznie robioną ozdobę. Warto użyć arkuszy papieru o różnej wielkości, kolorach i wzorach i stworzyć całą kolekcję łódeczek. Łódki z papieru można wykorzystać również do rodzinnej zabawy. Ciekawym pomysłem, który na pewno przypadnie do gustu najmłodszym członkom rodziny jest urządzenie regat w wannie napełnionej wodą, a w ciepłe dni- w jeziorze lub rzece.

Origami- niezwykła umiejętność, którą warto rozwijać

Początkujący miłośnicy origami, którzy już wiedzą jak zrobic lodke z papieru mogą zająć się bardziej złożonymi konstrukcjami. Wśród najbardziej popularnych modeli można wymienić żurawia, liska, tulipany, kota lub żabę. Możliwości są właściwie nieograniczone. Gdy nabierze się już wprawy w ozdobnym składaniu papieru, można samemu wymyślać nowe kształty. Nie ulega wątpliwości, że tworzenie origami to bardzo interesujące hobby, które daje sposobność ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Można powiedzieć, że jest doświadczeniem wielozmysłowym. Uczy koncentracji, cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Ta niezwykła zdolność może być dla nas powodem do dumy i czymś, z czego staniemy się znani wśród rodziny i znajomych.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej

Jak dziala pompa ciepla w fotowoltaice

Jak działa pompa ciepła w fotowoltaice?