Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej. Może wydawać się to niemożliwe, jednak jest to wykonalne, a dodatkowo niezwykle proste. Tego zadania mogą się podjąć nie tylko majsterkowicze, ale również dzieci, dla których będzie to ciekawa zabawa. To sposób na kreatywne spędzenie czasu, ale też rozwiązanie, które pomoże zdobyć ptakom pożywienie. Wystarczy użyć kilku przedmiotów, żeby stworzyć karmnik z butelki. 

Czym powinno się dokarmiać ptaki?

Gdy nadchodzi zima i temperatura spada poniżej zera, warto wspierać ptaki i zostawiać im pożywienie. Należy robić to systematycznie, gdyż ptaki przyzwyczajają się i przylatują w konkretnych porach. Przechodząc do wskazania pożywienia, które powinno się serwować, warto jako pierwszy wymienić słonecznik, który dostarcza dużo energii. Idealnie sprawdzają się również łuskane i rozdrobnione orzechy, płatki owsiane oraz siemię lniane. Warto przyjrzeć się, jakie ptaki odwiedzają okolice i dopasować jedzenie do konkretnych gatunków. Wróble preferują drobne kasze i proso. W przypadku gołębi sprawdzą się grube kasze i pszenica. Jeśli jednak w pobliżu można dostrzec sikory, warto zaserwować im owies, pszenicę i słonecznik. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe mieszanki, którymi można uzupełnić karmnik dla ptaków z butelki.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej?

Żeby przygotować karmnik z butelki, należy zaopatrzyć się w:

  • sznurek (np. jutowy) lub wstążkę,
  • 2 drewniane łyżki,
  • plastikową butelkę z zakrętką,
  • nożyk lub nożyczki,
  • ciemny marker,
  • haczyk (można go wykonać z drutu),
  • ziarna dla ptaków.

Po przygotowaniu wyżej wymienionych elementów można przejść do kroków budowy karmnika.

  1. Przy pomocy markera należy nakreślić 2 kropki, które będą znajdowały się naprzeciwko siebie. Ich średnica musi wynosić tyle samo, co rączka drewnianej łyżki. Jedną z kropek rysujemy 2 cm wyżej od drugiej. W otworach zostaną umieszczone łyżki, pełniące funkcję gałązek.
  2. Następny krok to wycięcie otworów w miejscach oznaczonych markerem. Żeby ułatwić sobie pracę, można na początku ponacinać nożykiem krzyżyki. W otworze, z którego będzie wystawała szersza część łyżki, należy wyciąć nieco większy wylot, żeby ziarenka mogły się delikatnie wysypywać. Jeśli komuś niewygodnie wykonuje się te czynności nożykiem, może zastąpić go nożyczkami.
  3. Jeśli wyżej opisane otwory zostały wycięte, czynność należy powtórzyć 5 cm wyżej, gdzie znajdzie się druga łyżka. Najlepiej wykonać je pod kątem 90 stopni do pierwszych wylotów.
  4. Kolejny krok to przymocowanie haczyka do nakrętki. Można go zrobić z drutu lub zakupić w sklepie budowlanym. Bez problemu wkręca się je w plastikową nakrętkę. Nie potrzeba do tego wyjątkowej siły.
  5. Pozostaje wsypać ziarna do butelki. Żeby było wygodniej, warto wykorzystać lejek kuchenny, jednak jeśli się go nie posiada, zadanie ułatwi kartka A4 zwinięta w skośny rulon.
  6. Ostatnia czynność to przywiązanie karmnika do gałęzi za pomocą wstążki bądź sznurka. Najlepiej sprawdza się sznur jutowy, ponieważ jest bardzo wytrzymały.

Gdy już wiadomo, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej, warto zaprosić do zabawy najmłodszych i dać im szansę na zostanie majsterkowiczem. Jeśli karmnik będzie wisiał blisko domu, należy co jakiś czas nim potrząsać, żeby ziarna się przemieszały. Zadbany karmnik może naprawdę długo posłużyć i bez problemu przetrwa zimę.

Połącz przyjemne z pożytecznym- czyli zabawa i ekologia

Planeta Ziemia jest w coraz gorszym stanie, dlatego warto jej pomóc. Każdy może zrobić mały krok, który wesprze ratowanie globu. Ekologia połączona z kreatywnością i zabawą może zdziałać cuda. Karmnik z butelki jest jednym ze sposobów na recykling plastiku. Dzięki takim inicjatywom można pomóc ptakom, a dodatkowo ciekawie spędzić czas. Takie zajęcia szczególnie polecane są najmłodszym, dla których ekologiczne zabawy są nie tylko frajdą, ale również nauką. Dzieci dowiadują się, jak łatwy sposób można pomóc stworzeniom, a także nabierają empatii i poznają podstawowe czynności, jak np. mierzenie czy wycinanie. Mimo, że planeta jest w opłakanym stanie, ciężko jest wyeliminować plastik całkowicie, jednak warto szukać pomysłów, w jaki sposób można go przetworzyć. Istnieje na to wiele metod jak np. przerobienie plastikowej butelki na doniczkę lub przybornik na długopisy. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci. Obecnie jest bardzo dużo akcji, które wspierają ratowanie planety. Dzięki temu w internecie wiele osób wstawia swoje pomysły na przetworzenie plastiku, więc bez problemu można znaleźć inspirację. Często prezentowane przedmioty DIY wyglądają niesamowicie i są piękną ozdobą dla wnętrza. Na przedmiotach wykonanych samodzielnie, choćby z plastikowych opakowań, można wiele zaoszczędzić. Przykładem jest karmnik dla ptaków z butelki, który można skonstruować za grosze. Zatem, zamiast spędzać weekend przed telewizorem lub komputerem, warto zaprosić najbliższych do zabawy i wspólnie stworzyć dzieło, które przyczyni się do ratowania planety. Dzieci z pewnością będą zachwycone.

Zanieczyszczenie Morza Baltyckiego

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego

Jak zlozyc lodke z papieru

Jak złożyć łódkę z papieru