Jak pogoda wpływa na instalacje fotowoltaiczną?

panele fotowoltaiczne

Wydajność czy żywotność paneli pv zależy od warunków zewnętrznych. Jak pogoda wpływa na instalację fotowoltaiczną? W praktyce trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na spadki wydajności, choć szczególnie niekorzystna pogoda może zaszkodzić modułom i przełożyć się na niższą żywotność paneli. Dlatego też warto wiedzieć, jak zminimalizować wpływ pogody na instalację.

Wpływ pogody na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Nie licząc ekstremalnych przypadków, warunki pogodowe wpływają przede wszystkim na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Trzeba jednak podkreślić, że obawy co do dużych spadków są zazwyczaj przesadzone. Panele pv produkowane są w końcu z myślą o działaniu całorocznym i niezależnym od dobrej aury, choć faktycznie w miesiącach zimowych i wczesną wiosną są znacznie mniej wydajne niż latem.

W jaki sposób pogoda wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

● Niska temperatura – korzystnie ze względu na chłodzenie, a do produkcji energii elektrycznej potrzebne są promienie słońca, a nie ciepło.
● Wiatr – korzystnie z tego samego powodu, a solidny montaż daje odporność nawet na silne wichry czy huragany.
● Zachmurzenie – niekorzystnie ze względu na ograniczanie dostępu promieni słonecznych.
● Deszcz – korzystnie ze względu na oczyszczanie modułów z pyłu, choć sam może nanieść szkodliwe związki chemiczne i zazwyczaj wiąże się z zachmurzeniem.
● Śnieg – niekorzystnie ze względu na możliwość przykrycia paneli warstwą białego puchu.

Jak pogoda wpływa na żywotność paneli pv?

Obecnie konstruuje się systemy, których gwarancja obiecuje spadek wydajności sięgający maksymalnie 20% na przestrzeni 30 lat. Jako że rzetelnej oceny długofalowego wpływu pogody na produkowane obecnie panele fotowoltaiczne dokonać będzie można dopiero za kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, producenci poddają je przyspieszonym testom laboratoryjnym. Aby wydajność nie spadła poniżej poziomu określonego w gwarancji, stopień degradacji nie powinien być więc większy niż 0,8% rocznie. Przekroczenie tej bariery powoduje zazwyczaj, że wydajność zaczyna dramatycznie spadać.

Co może wpłynąć na fakt, że instalacja fotowoltaiczna w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu lat straci na wydajności więcej, niż przewiduje gwarancja? W badaniu Jurasz, Dąbek, Campana 2020 wykazano, że w Polsce największy negatywny wpływ na panele pv ma podwyższona temperatura powietrza. Oczywiście w indywidualnych przypadkach zgubna będzie też wilgoć (w przypadku delaminacji, czyli odklejania się folii enkapsulacyjnej od szkła ochronnego lub ogniw) czy grad (w ostatnich kilku latach odnotowywano pojedyncze przypadki rozbicia modułów w przypadku rekordowych gradzin).

Jak zminimalizować wpływ pogody na instalację fotowoltaiczną?

Pewien wpływ warunków zewnętrznych na instalację fotowoltaiczną jest nieunikniony, szczególnie jeżeli mówimy tu o wysokich temperaturach, przed którymi nie zabezpieczymy się nawet poprzez kupno podwójnie wzmacnianych paneli. Double glass chroni za to przed wyjątkowo dużym gradem, choć jego wystąpienie jest w większości rejonów Polski zupełnie nieprawdopodobne.

Ekipy montażowe panele pv, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, mogą też wystawić całą instalację na niekorzystne warunki pogodowe podczas jej umiejscawiania. Dotyczy to szczególnie wilgoci. Uszkodzenie folii organicznej EVA czy wykorzystanie do konstrukcji materiałów podatnych na korozję to błędy wręcz niewybaczalne.

Pozostałe czynniki zagrożenia związane z aurą minimalizowały będą regularne przeglądy instalacji. W zimie należy kontrolować na bieżąco, czy śnieg nie zalega nawet na pojedynczych modułach – ich słabsze działanie obniży wydajność całego panelu. Wiosną należy dokonywać rutynowego, corocznego mycia instalacji, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia przyniesione ze śniegiem albo osadzające się ze smogiem. Na terenach wiejskich warto zrobić to także jesienią, aby usunąć pyły i inne zanieczyszczenia przyniesione wraz z deszczem po żniwach.

firmy montujące fotowoltaikę

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w dolnośląskim. Sprawdź, jak wybrać najlepszą

Olejki eteryczne

Czym kierować się, wybierając swój pierwszy zestaw naturalnych olejków eterycznych?