Odmiany tulipanów – 7 odmian wartych posadzenia w ogrodzie

Tulipany to zdecydowanie jedne z najbardziej urzekających roślin cebulowych. Znakomicie prezentują się bowiem zarówno posadzone w ogrodzie czy w doniczkach balkonowych, jak i świeżo ścięte, umieszczone w wazonie w mieszkaniu. Aby cieszyć się pięknem tych kwiatów koniecznie trzeba jednak przypilnować ich terminu sadzenia oraz dobrać odpowiednią odmianę. Które gatunki tulipanów najlepiej posadzić więc w ogrodzie?

Kiedy i jak sadzimy cebulki tulipanów?

Najbardziej optymalny termin sadzenia cebulek tulipanów przypada na początek jesieni, czyli wrzesień i październik. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby nie zwlekać zbytnio z ich sadzeniem, ponieważ muszą mieć one wystarczająco dużo czasu, żeby się prawidłowo ukorzenić. 

Dobrym momentem okaże się więc termin mniej więcej około 6-7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Przed posadzeniem cebulek powinno się właściwie oczyścić ziemię z wszelkich roślin, kamieni i chwastów oraz wykopać zagłębienia na głębokość 15-20 cm. Tego typu rośliny lubią nasłonecznione stanowiska z dobrze przepuszczalną glebą. Tulipany najlepiej prezentują się sadzone w grupkach i nieregularnych odstępach. 

W zależności od odmiany najczęściej przyjmuje się ok. 3-6 cm odstępu dla niższych gatunków i do 20 cm dla wyższych. Cebulki tulipanów należy umieszczać spiczastą końcówką do góry. Należy jednak pamiętać, że tylko dobrej jakości cebulki dadzą dorodne rośliny wiosną. Sklep https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/ posiada cebulki tulipanów z zaufanego źródła w różnych gatunkach i odmianach.

Ze względu na to, że tulipany wyróżniają się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi to zazwyczaj nie pojawiają się większe problemy z ich odpowiednim przystosowaniem.

Tulipan Darwina

Tulipan Darwina to gatunek cechujący się barwnymi, niezwykle efektownymi kwiatami oraz strzelistymi łodyżkami. Najczęściej występuje w czerwono-żółto-pomarańczowych odcieniach, jednak można też znaleźć odmiany o innych kolorach. 

Jako jedne z najwyższych tulipanów potrafią osiągać wysokość nawet do 70 cm. Kwitną dosyć późno, bo dopiero pod koniec maja. Tulipany Darwina rosną obficie i zdrowo, dzięki czemu stanowią piękną ozdobę każdego ogrodu.

Tulipan Botaniczny

Tulipany botaniczne to wyjątkowo wytrzymałe i łatwe w uprawie rośliny, którym najbliższej do dzikich przedstawicieli gatunku. Posiadają mocno nasycone kwiaty o kształcie migdałów w barwach żółci, czerwieni oraz różu. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i są dosyć niskie, przez co świetnie prezentują się na mniejszych rabatkach, czy skrzynkach balkonowych. Na stronie https://cebule-kwiatowe.pl/blog/tulipany-botaniczne-naturalna-i-wczesnokwitnaca-odmiana-tulipanow.html znaleźć można więcej informacji o tulipanach botanicznych.

Tulipan Papuzi

Tulipan papuzi jest jedną z najefektowniejszych odmian, przez wielu ogrodników uznawanych za najpiękniejszą. Wszystko za sprawą pełnych, dużych kwiatów o fantazyjnie postrzępionych i poskręcanych płatkach. 

Tego rodzaju gatunek może przybierać różne kolory oraz kształty, dlatego przeważnie wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych. Aby cieszyć się obfitym plonem tulipanów papuzich należy zadbać o zapewnienie im słonecznego stanowiska z przepuszczalną glebą.

Tulipan Pełny

Kwiaty tulipanów pełnych wyróżniają się warstwowo układającymi się płatkami, które pod względem wizualnym bardziej przypominają piwonie bądź róże. Posiadają duże, kuliste kwiatostany, najczęściej osiągając przy tym długość do 50-60 cm. Występują w wielu kolorach, zarówno pastelowych, jak i białych, czerwonych czy pomarańczowych. Stanowią idealną ozdobę wiosennych ogrodów i rabatek.

Tulipan Lodowy

Tulipany lodowe to świetna propozycja dla ogrodników, szukających nietypowych odmian. Ten gatunek cechuje się bowiem zwartymi, ciasno przylegającymi do siebie płatkami, które tworzą kolorowe kule, przez co nie kojarzą się z klasycznymi tulipanami. Osiągają długość do 40-50 cm. Tulipany lodowe najlepiej kwitną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, a także w bezpośrednim otoczeniu krzewów i drzew liściastych.

Tulipan Strzępiasty

Tulipany strzępiaste z pozoru nie różnią się niczym od innych standardowych odmian. Po zakwitnięciu szybko jednak ukazują swoje prawdziwe oblicze. Ich pełne kielichy kwiatowe posiadają drobno powycinane „frędzelkowe” obrzeża, które nadają roślinom eleganckiego charakteru. Tulipany strzępiste występują w rozmaitych kształtach oraz kolorach. Mogą mieć więc koronę złożoną z pojedynczego rzędu płatków albo kilku. Tego typu odmiana tak samo efektownie prezentuje się w kompozycjach rabatowych, jak i doniczkowych.

Tulipan Zielonokwiatowy

Tulipan zielonokwiatowy cechuje się obecnością charakterystycznego akcentu na płatkach w postaci zielonej smugi. Może posiadać różne kształty oraz kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne, które wyglądem przypominają gatunek papuzi. Ze względu na swój wysoki potencjał dekoracyjny znakomicie sprawdza się zasadzany w wielokolorowych kępach na klombach, rabatkach czy doniczkach.

Tulipany to kwiaty kojarzące się z wiosną, radością i beztroską. Posadzone w odpowiednich warunkach na początku jesieni, szybko ożyją w najbliższym sezonie, jednocześnie ozdabiając ogród lub działkę pięknymi, wielobarwnymi kielichami.

 

Ekologiczne źródło ciepła sposobem na mniejsze koszty ogrzewania

Fotowoltaika dla biznesu. Realizacja, warunki i korzyści