Ekologiczne meble na taras – co wybrać?

ekologiczne meble na taras

Wypoczynek na tarasie sprawia wielu z nas olbrzymią przyjemność, zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednie wyposażenie – wygodne i przyjemne dla oka. Co ciekawe nowoczesne rozwiązania wyróżniają się nie tylko walorami praktycznymi i estetycznymi, ale też są często przyjazne środowisku naturalnemu. Jak wybrać meble na taras, by być naprawdę eko? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Wyposażenie na taras – co jest potrzebne?

Nowoczesne tarasy aranżuje się zazwyczaj tak, by spełniały funkcję przydomowej strefy do wypoczynku lub wakacyjnego pokoju dziennego. Można tam odpocząć, zorganizować spotkanie towarzyskie, bawić się z dziećmi albo spożywać posiłki.

W zależności od wielkości przestrzeni oraz roli, jaką pełni, stosuje się nieco inne typy wyposażenia. W centrum znajdują się najczęściej zestawy mebli wypoczynkowych, jak te dostępne na stronie: https://bazkar.pl. Na małych tarasach lepiej sprawdzają się fotele, leżaki i krzesła ogrodowe z niewielkim stolikiem. Na większym można ustawić sofy i narożniki oraz pełnowymiarowe stoły ogrodowe.

Oprócz tego typu rekreacyjnych mebli, na tarasie trudno się obyć bez pojemników i szaf do magazynowania akcesoriów ogrodowych lub narzędzi ogrodniczych. Dzięki nim zwiększa się komfort przebywania na tarasie oraz można skutecznie zadbać o okazy roślinne, dekorujące tę przestrzeń.

Ekologiczne meble do ogrodu – co ma największe znaczenie?

Liczba elementów wyposażenia na tarasie bywa różna. Pod względem ekologii liczy się przede wszystkim to, jak i z czego zostały one wykonane. Niektóre materiały są bowiem znacznie bardziej przyjazne naturze niż inne.

Czym powinny się zatem wyróżniać eko meble na taras? Zawsze warto stawiać na rozwiązania trwałe, zrobione z surowców wysokiej jakości. Dzięki temu, przez naprawdę długi czas utrzymują one optymalną kondycję i wygląd. W ten sposób zmniejsza się także zapotrzebowanie na częsty zakup nowych mebli.

Warto stawiać na produkty proste do utrzymania w czystości oraz regularnie przeprowadzać zabiegi konserwatorskie, zgodnie z zaleceniami producenta wyposażenia na taras.

Na co jeszcze zwracać uwagę, jeśli chce się kupić meble ogrodowe przyjazne naturze? Trzeba przyjrzeć się temu, z jakiego materiału zostały one wykonane.

Najpopularniejsze eko meble – jakie produkty wybrać?

Za meble przyjazne naturze często uznaje się produkty wykonane z naturalnych materiałów, jak choćby drewno lub plecionki rattanowe i wiklinowe. Tego typu konstrukcje nie szkodzą środowisku pod warunkiem, że do ich wytworzenia nie zastosowano szkodliwych klejów i lakierów. Do pielęgnacji wyposażenia z takich materiałów powinno się także stosować tylko naturalne woski i oleje.

Innym produktem, który jest dość przyjazny naturze, są meble ogrodowe z metalu. O ile ten materiał raczej nie jest biodegradowalny, jak te opisane powyżej, to jednak jest trwały oraz można łatwo poddać go recyklingowi.

Podobnie jest z niektórymi tworzywami sztucznymi, a zwłaszcza polipropylenem. Zalicza się go do materiałów przyjaznych środowisku, ponieważ da się go przetworzyć i ponownie wykorzystać przy produkcji rozmaitych przedmiotów. Dodatkowo jest bardzo trwały, a meble wykonane z niego są niemal w pełni odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Nie wymagają także zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem szkodliwych substancji.

Meble ogrodowe a środowisko naturalne

Nawet wybierając meble do ogrodu, da się zadbać o środowisko. Należy wybierać konstrukcje wysokiej jakości, z trwałych materiałów, nie zawierających szkodliwych substancji. Powinny to być także surowce biodegradowalne albo nadające się do recyklingu. Dzięki temu zestawy mebli ogrodowych są nie tylko efektowne i wygodne, ale także stają się naprawdę przyjazne naturze.

reklamówka biodegradowalna

Dlaczego warto inwestować w reklamówki biodegradowalne?

Ekologiczne ogrzewanie domu a fotowoltaika